Opiskelijatoiminta ilmaisi tukensa Autonomiselle Tiedekunnalle, jota vastaan Senaatti-kiinteistöt ja Jyväskylän yliopisto käyvät oikeutta 22.–24.9. Keväällä 2008 Autonominen Tiedekunta -verkosto valtasi tyhjillään pidetyn jyväskyläläisen yliopistorakennuksen, jonka poliisi tyhjensi jo seuraavana päivänä. Vallatun kiinteistön omistaja, valtio-omisteinen kiinteistöyritys Senaatti-kiinteistöt vaatii nyt 30 000 euron ja Jyväskylän yliopisto 5000 euron yhteisvastuullisia vahingonkorvauksia valtaajilta. Senaatti-kiinteistöt omistaa myös Helsingin Yliopiston käyttämiä tiloja, muun muassa Porthania-rakennuksen.
Opiskelijatoiminta halusi osoittaa tukensa Jyväskylän valtaajille kutsumalla Senaatti-kiinteistöjen omistamaan Porthaniaan haastemiehen jakamaan ennaltaehkäiseviä haasteita kenelle tahansa yliopiston tiloissa liikkuville. Jos syyttäjä katsoo rakennuksessa oleilevien ihmisten toimivan “yhdessä ja yksissä tuumin”, ketä tahansa voidaan syyttää vaikkapa särölle menneestä lasiovesta tai miesten WC:n rikotusta peilistä. Jyväskylän yhteisvastuullinen syyte on osa yleisempää linjaa, jossa autonomista toimintaa ja mielenosoituksia yritetään pelotella hiljaisiksi kollektiivisilla rangaistuksilla ja syyttämällä kiinnijääneitä muiden tekemistä rikoksista.
Opiskelijatoiminta tuomitsee yhteisvastuulliset syytteet, sillä se päästää syyttäjän todistustaakastaan. Taustalla on poliittinen halu pelotella toimivia ja potentiaalisia valtaajia kohtuuttoman kovilla poliisiotteilla ja syytteillä, jotta valtaukset loppuisivat ja toiminnan nauttima tuki heikkenisi. Syyttäjä ei halua tuomita vahingon aiheuttajia, vaan valtaajat – ja tilan valtaajia olemme me kaikki.
Autonomisen Tiedekunnan blogi
Lue lisää Fifi.fi: Valtaajat oikeudessa Jyväskylässä
Hirtetty-blogissa: Suomen Ateena – eli miksi valtaajat halutaan vankilaan?




0 Responses
Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.