Skip to content


Kirjoituksia yliopistokapinasta -vihkon julkistamistilaisuus perjantaina!

Opiskelijatoiminta on julkaissut artikkelivihkon “Tietotyö tekee vapaaksi? Kirjoituksia yliopistokapinasta”. Julkaisun kunniaksi järjestämme keskustelutilaisuuden perjantaina klo 13. Tapaamme penkeillä Porthanian aulassa. Tule paikalle ja hae artikkelivihko luettavaksi!

Avaamme keskustelua mm. seuraavista kysymyksistä:
- Mikä on yliopiston asema nykytaloudessa? Entä opiskelijoiden ja henkilökunnan?
- Miten tietotyön kontrollointia voi paeta?
- Millaista ja miten (tieto)työläistutkimusta pitäisi nyt tehdä?
- Elinkeinoelämä vaatii yliopistoa avautumaan yhteiskuntaan markkinalogiikan ehdoilla – miten yliopisto voisi “avautua” omilla ehdoillaan?
- Miten laajentaa liikettä lakiteknisestä yleisemmäksi vastarinnaksi opiskelun, tutkimuksen ja elämän kontrollointia vastaan?

Keskusteltavan tekstikokoelman voi noutaa paikan päältä tai ladata suoraan tästä:
https://dl.getdropbox.com/u/512596/artikkelivihko.pdf

Tervetuloa!

Samankaltaisia kirjoituksia:

Posted in Uutiset.


5 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.

  1. WhatUp says

    Ei tunnu hirveästi tapahtuvan nyt tässä hommassa ainakaan täältä käsin katsottuna. Kuoliko koko maanlaajuinen juttu viime mielenosoitukseen? Onko jatko vaan nyt sitten pamflettien kirjoittelua ja helsinkiläisten tapaamisia?

  2. Wasabi says

    Eiköhän tässä aleta opintopiirien lisäksi vähitellen pohjustaa 20.4 alkavaa kansainvälistä toimintaviikkoa sekä vappua. Onko ideoita mitä sitä ennen pitäisi tehdä?

  3. Juho says

    Jep, valitettavasti liike ei tällä hetkellä varmaan näytä ulospäin yhtä raflaavalta kuin helmi- ja maaliskuun mielenosoitusten ja valtausten aikaan. Toiminta ehkä vaikuttaa Helsinki-keskeiseltä, koska Opiskelijatoiminta ON helsinkiläinen. Muissa kaupungeissa on omat liikkeensä, joiden kanssa Opiskelijatoiminnalla on toki yhteistyötä, kannattaa tsekata etusivun Toimintaryhmät-linkit. Ja jos omasta yliopistosta/kaupungista vielä liike puuttuu, niin kannattaa perustaa sellainen itse!

    Vakuutan, että Opiskelijatoiminnassa olisi tahtoa täyttää vaikka kaikki mediat, yliopistot ja kaupungit jatkuvasti omalla asiallaan, mutta se valitettavasti vaatisi paitsi tahtoa, myös lisää toiminnanhaluisia ihmisiä. Jos haluat, että hommassa tapahtuu enemmän, kannattaa panna itse tapahtumaan – liike on avoin kaikille halukkaille!

  4. Uudenmaan tohtori says

    Iltaa,

    Alistumisen vaara suuri ja byrokratia vie voimaannuttavaksi toiminnaksi aiotusta toiminnasta voimat.

    Yliopiston uusi strategia, iskekää siihen. Täynnä jargonia jonka myötä huippuyliopisto-statuksesta on luovuttu ja Helsingin yliopiston kotisivuilla mainostetaan vain “eurooppalaista tutkimusyliopistoa”.

    Ketkulat yrittävät näin tehden väistää liiketalouden periaatteen tuottamat potkut: jos missio vedetään liian korkealle eikä tavoitetta saavuteta, nyt vaan tutkitaan. Homma on puuhastelua, mistä kärsivät ennen kaikkea opiskelijat. Tulta munille!

Continuing the Discussion

  1. Vallankumouksen hedelmiä :: Työväen sivistys :: April :: 2009 linked to this post on Huhtikuu 17, 2009

    [...] julkaisi kuukausi sitten pamfletin Tietotyö tekee vapaaksi? Kirjoituksia yliopistokapinasta. Vihkon artikkelit käsittelevät esimerkiksi tietokapitalismin analyysia, uuden [...]



Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.