Rovaniemi syttyi kapinaan viimeisenä, mutta tulos ei ollut huono. Mielenosoitukseen osallistui noin 200 henkeä. Sosiologian opiskelija Kalle Juntusen mukaan ainejärjestöjen puheenjohtajat kokoontuivat torstain vastaisena yönä kello 23 ja lähettivät mielenosoituskutsun aamuyöstä.
Lapin Kansalla on kuva ulosmarssista.
Joensuussa ulosmarssiin osallistui noin 400 henkeä.
Oulussa marssi noin 200 henkeä.
Jyväskylässä lomautettiin opiskelijoita, ja Avoin yliopisto vastustaa nimensä väärinkäyttöä.
Toimiva yliopisto -blogin mediakatsaus
Helsingissä bileet jatkuvat hallintorakennuksella. Arhinmäen Paavo tuli tänne juuri ensimmäisenä kansanedustajana.
Jyväskylän yliopiston avoin yliopisto tiedottaa 19.2.2009
Jyväskylän yliopiston avoin yliopisto ei hyväksy Avoin yliopisto -nimen
väärinkäyttöäJoukko yliopiston kehittämisen kyseenalaistavia Jyväskylän yliopiston opiskelijoita, tutkijoita ja työntekijöitä on järjestäytynyt käyttäen nimeä Avoin yliopisto -verkosto. Jyväskylän yliopiston avoin yliopisto painottaa, ettei edellä mainitulla verkostolla ole mitään tekemistä suomalaisen avoimen yliopistojärjestelmän ja verkkosivuston kanssa. Toisen organisaation vakiintuneen nimen käyttäminen on aina erittäin paheksuttavaa ja tuomittavaa. Avoimet yliopistot vaativat, että verkosto luopuu Avoin yliopisto -nimen ja verkko-osoitteen käytöstä.
Avointen yliopistojen tavoitteena on edistää koulutuksellista ja alueellista tasa-arvoa sekä elinikäistä oppimista. Tätä tavoitettaan avoimet yliopistot edistävät olemalla kiinteä osa yliopistoja. Jyväskylän yliopiston avoin yliopisto toimii Jyväskylän yliopiston linjausten mukaisesti myös yliopiston kehittämistyössä.
Lisätiedot avoimen yliopiston toiminnasta: www.avoinyliopisto.fi sekä www.avoin.jyu.fi
Jyväskylän yliopiston avoimen yliopiston johtaja Satu Heli
Upeaa, opiskelijat!
Terveiset erityisesti Helsingin yliopiston hallintorakennuksen valtaajille! Voimia teille kaikille. Hienoa, että haluatte puolustaa sitä, minkä takia me edellinen sukupolvi valtasimme saman rakennuksen 19 vuotta sitten!
Paavo Arhinmäki kritisoi tänään uutta yliopistolakia vahvasti myös eduskunnan suullisella kyselytunnilla:
http://www.youtube.com/watch?v=1iMZEVRChVM
Täällä toinenkin edellisen valtauksen veteraani tervehtii opiskelijoita! Erittäin esimerkillistä aktivismia. Mielenosoitus ja valtaus ovat saaneet hyvin huomiota tiedotusvälineissä. Keskustan opiskelijaliiton johtajakin on hätkähtänyt, koska oli pakko reagoida ja luonnehtia mielenosoituksia “naurettaviksi”. Täytyy muistaa että muutokseen tähtäävien liikkeiden aiheuttamat reaktiot noudattavat yleistä kaavaa vaikeneminen – vähättely – ankara vastustus – liikkeen voitto.
Hieno juttu!
Sen voisi mainita, että jyväskyläläisiä opiskelijoita ja henkilökuntaa oli JYTTEn osarahoituksella bussilastillinen Helsingissä – marssin päätteeksi kävimme opetusministeriössä.
http://avoinyliopisto.wordpress.com/2009/02/19/jyvaskylalaiset-marssivat-opetusministerioon-helsingissa/
Avoin Yliopisto-verkoston vastine Jyväskylän avoimelle yliopistolle: http://avoinyliopisto.wordpress.com/2009/02/20/avoin-yliopisto-verkosto-ei-hyvaksy-jyvaskylan-yliopiston-avoimen-yliopiston-komentelua/
Upeaa! Valtavat kannustushuudot kajahtavat teille myös täältä Ranskasta. Pitäkää pintanne (ja niin varmaan pidättekin)! Radikaalit otteet ovat ainoa vastaus siihen ylimielisyyteen ja muka-vallattomien halventamiseen, jotka ovat liian pitkään olleet valtaapitävien toiminnan tunnusmerkkejä. Radikaali teko – tai monta – päivässä pitää päättäjät varpaillaan.